پروگرامر STK500

شروع موضوع توسط Alma ‏11/12/15 در انجمن پروژه های تکمیل شده

1. Alma

Alma مدیر عضو کادر مدیریت

با سلام

خوب این بار نوبت پروگرامر STK500 هست سرعت بالا و پشتیبانی عالی و همپنین قابلیت پروگرام پارالل از قابلیت های این پروگرامره

اول چنتا نکته :

1 - این پروگرامر محصول خود اتمل هست و بر مبنای اخرین اپدیت این شرکت طراحی و ساخته شده
    2 - سرعت بالایی داره 1.8 مگاهرتز
    3 - با استفاده از درگاه USB کار میکنه
    4 - از چیپ مخصوص USB با شماره FT232 استفاده شده
    5 - خروجی استاندارد SPI اتمل و همچنین درگاه خروجی پارالل رو داره
    6 - کاملا با منوال این پروگرامر سازگاره
    7 - در خروجی ولتاژ 5 ولت رو دارید
    و .....

در ضمن کدویژن و بسکام هم از این پروگرامر پشتیبانی میکنه

برای استفاده از این پروگرامر نیاز به درایور مخصوص FTDI دارید که میتونید از این لینک و یا سایت خود شرکت دانلود کنید.
    کلیه اطلاعات مورد نیاز برای ساخت این پروگرامر رو از فایل اپلود شده زیر همین پست میتونید دانلود کنید
    فایل هکز و PCB و شماتیک و ....

نمونه ساخته شده این پروگرامر

upload_2015-12-11_1-25-44.png

مشخصات پینهای خروجی کانکتور IDC بزرگ که خروجی پارالل هست به این قراره
    برای میکروهای بزرگ

برای میکرو های کمتر از 2 پرت " 8 پینها مثا ATTiny13"

این هم پین های خروجی SPI

فیوزبینهای میکروی پروگرامر رو طبق عکس زیر تنظیم کنید

پیوست ها:

• STK500.zip
      اندازه فایل:
      2.4 MB
      نمایش ها:
      328
    آخرین ویرایش: ‏19/1/16
    reza-are، هاشم پور و Danyal از این ارسال تشکر کرده اند.
  2. Alma

فرق کلی برخی از پروگرامر های شرکت اتمل و مشخصات و محدودیت های اونها به این صورته

1 - AVRISP
    با USB کار میکنه نیاز به تغذیه نداره سرعت بالایی داره 1.8MHz همه AVR هارو ساپورت میکنه مگر اینکه فیوز بیت های SPIEN غیر فعال یا RSTDISBL فعال شده باشه

2 - AVRISP MKII
    همه امکانات و محدودیت های AVRISP داره با این تفاوت که PDI هم داره یعنی XMEGA هارو هم میتونه پروگرام کنه

3 - STK500 یا HVAVRISP
    باز هم همه امکانات AVRISP رو داره ولی این بار محدودیتی در فیوزبیت ها نداره و در دو مد پارالل و سریال کار میکنه

4 - JTAG ICE
    فقط میکروهایی رو ساپورت میکنه که JTAG دارن (16 کیلو فلش به بالاها) سرعت بالا و قابلیت منحصربه فرد دیباگ (اجرای خط به خط برنامه ها بر روی سخت افزار) رو داره این در صورتیه که فیوز بیت JTAG فعال باشه از دست دادن چهار بیت تو پرت C به نامهای (TCK - TMS - TDO - TDI) که JTAG این پینهارو مشغول نگه میداره

البته یه JTAG ICE MKII هم داریم که شاهکاره ATMEL هست و همه امکانات بالا رو یکجا داره البته بجز پارالل این دیگه واقعا اخرشه فقط 350 دلار قیمتشه
    باز اگر سوالی باشه در خدمت هستم
    s.oloufi، reza-are و هاشم پور از این ارسال تشکر کرده اند.
  3. farokh

farokh همکار جدید

بسیار عالی. یه زیف سوکت هم برا این پروگرامر ساخته بودین میشه در مورد اون هم توضیح بدید؟
  4. Alma

با سلام

یه دونوع برد برای زیف طراحی کردیم ولی نمونه دوم رو که کوچیکتر هم هست تست نکردم

upload_2016-8-29_22-32-16.png

upload_2016-8-29_22-32-45.png

فایل PCB هم ضمیمه همین پست شده

پیوست ها:

• ZIF2.pcb
      اندازه فایل:
      کیلوبایت 145.7
      نمایش ها:
      56
    • ZIF1.Pcb
      اندازه فایل:
      کیلوبایت 184.1
      نمایش ها:
      55
    saeeddelshad0020 از این پست تشکر کرده است.
  5. s.oloufi

s.oloufi همکار جدید

درود بیکران
    فایل های pcb. و شماتیک با چه نرافزاری باز میشه
    راستش من چندتا فایل دیگه هم دارم که .pcb هست و نمیدونم با چه نرمافزاری باید بازشون کنم
    سپاس
  6. Alma

با نرم افزار التیوم دیزاینر

https://soft98.ir/software/engineering/3575-Altium-Designer.html
    s.oloufi از این پست تشکر کرده است.
  7. s.oloufi

s.oloufi همکار جدید

ممنون بابت زمانی که برای پاسخ گذاشتین
    من این پروگرامرو و با کلی زحمت ساختم (البته pcb رو خودم تو خونه زدم ترتمیز در اومد اما جای top. و bottom رو اشتباه زدم اتصالاترو چک کردم با توجه به شماتیک اتصالات درستِ) تنها مشکلی که دارم تنظیم فیوز بیت هاست . تا اونجایی که فهمیدم تو محیط اتمل استودیو پروگرام کردین و تنظیم فیوز بیت ها هم تو همین محیط شده بعد از نصب اتمل و کلی تحقیق و مطالعه هنوز نتونستم موفق به اپلود هگز بشم یه محبت کنید یا تنظیم فیوز بیت ها تو یه محیط دیگه مث progisp یا بسکام بگید یا نحوه اپلود هگز رو تو اتمل استودیو ممنون از زحماتتون
    البته پروگرامر دم دستم usbasp تو محیط اتمل معرفیش کردم اما نتونستم هگز و اپلود و فیوزبیت هارو تنظیم کنم
    سپاس بیکران 15273218955491922946673.jpg
  8. Alma

در خصوص فیوز بیت ها در پست اول توضیحات لازم اراعه شده

upload_2018-5-30_4-40-28.png

حتما دقت کنید که باید فیوز بیت S8535C غیر فعال بشه و فیوز کلاک روی های اسپید و کریستال خارجی قرار بگیره همین
    در ضمن میدادید بیرون برد رو میزدن فکر نمیکنم بیشتر از 20 هزار تومن هزینه برمیداشت در عوض هم خیلی اصولی تر و ترو تمیز تر بود هم متالیزه میشد
    برای اپلود فایل هگز باید از سربرگ پروگرام اقدام کنید
    در صورتی که مشکلی داشتید اعلام کنید تا در روز های انده یه کلیپ اپود کنم
  9. s.oloufi

s.oloufi همکار جدید

دوردی دوباره بله کاملا متوجه شدم . راستش با توجه مطالعات ی که کردم از روی کد های هگزی که زیر فیوز بیت ها دیده میشه راهنمایی کوچیک برای تنظیم کردن فیوز بیت ها در پروگرامر های مختلفِ .
    در مورد چاپ برد واقعیتش تو شهرمون برد بدون متالیز ازم 75 تومن خواستن شهر کوچیک و هزار و یک داستان چیپ ft232 اصل نتونستم پیدا کنم
    و یه ایراد ریزم کاردم داره برا همین pcb رو دوباره باید بزنم و میخوام یه کاری کنم حالا که چیپ اورجینال گیرم نمیاد میخوام یه مبدل با مگا8 بسازم و بجای ft232 بزارم . امیدوارم زیاد سرعت پروگرامر کم نشه و جواب مد نظرم و بده
    خلاصه کلام دست بوسیم و ازتون صمیمانه تشکر میکنم بخاطر زمانی که میزارید
  10. Alma

خیلی هم عالی
    افرین به پشت کارتون
    برد های متالیزه رو میتونید سفارش بدید تهران شرکت های مختلفی هست مثل الفا مدار یا کوثر مدار و .... که قیمت های مناسبتری دارن و با سریع و با بهترین کیفیت چاپ میکنن و با پست اراسل میکنن که فکر نمیکنم باز قیمتش به 50 تومن هم برسه
    در نظر دارم این بار که سفارش کار داشتم حتما یه تعدادی از همین برد رو کنارشون سفارش بدم که هزینش کمتر بشه

اما در مورد فکر استفاده از مگا 8 به جای ft به نظرم کار درستی نیست و سرعت رو خیلی پایین میاره
    به جای این کار میتونید چیپ رو عوض کنید به نظرم حتی اگر ارجیننال هم نباشه باز بهتر از مگا 8 کار کنه
    میتونید از ماژول های موجود خرید کنید و چیپش رو دربیارید

موفق باشید
  11. s.oloufi

s.oloufi همکار جدید

درودی دوباره
    راستش از این کار لذت میبرم اینکه pcb رو خودم بزنم صفر تا صد کارام و خودم انجام بدم ;)
    حتی هویه دیجیتالم و هم خودم ساختم و تو لیست ساختنی ها هیتر هوای گرم و هم دارم. بعد سالها دوباره برگشتم به دنیای الکترونیک و دوسن دارم یه کارگاه که بیشتر تجهیزاتش رو خودم ساختم و داشته باشم. درمواقع هرچیزی بهانه ای برای یادگیری و کسب تجربه
    برد اولی هم اولین تجربه دو رو بود و برد جدیدی که ساختم بی نقص 1 نانو متر نهایت اختلاف پدهام بود و فک نکنم دیگه از این ترتمیز تر بشه تو خونه زد.
    برد و پروگرامینگش و الان تموم کردم ولی متاسفانه چیپ مبدلم تو برد قبلی سوخته. ( روی ویندوز 10 و 7 و اوبونتو چک کردم جواب نداد کلا انگار فقط یک مصرف کننده به پورت یو اس بی زدی)
    این هفته یه اورجینالش و تهیه میکنم نتونستم حتما فرمایش شما که ایده جالبی ام بود انجام میدم.
    بخاطر زحماتتون و پروژه خوبی که زحمتش رو کشیدین هرچقدر تشکر کنم باز کم.
    20180608_200441.jpg
    20180608_200409.jpg
    EHSAN1082، M.R.Abedini و Alma از این ارسال تشکر کرده اند.
  12. EHSAN1082

EHSAN1082 همکار

سلام عرض میکنم : ساعت 3 نصف شب هست و حدود 3 ساعته که دارم روی این پروگرامر کار میکنم و جواب نمیدهد __ در اتمل استودیو شناخته نمی شود درست ....
    پورت کام در ویندوز تشخیص داده شده و وقتی در اتمل استودیو 7 گزینه APPLY رو میزنم پیغام ناتوانی در اتصال به STK500 میدهد __ ی نکته فقط : من به جای اتمگا 8535 در این بورد از اتمگا32 استفاده کردم __>>> میتونه این مشکل بشه ؟
    آخرین ویرایش: ‏14/5/20
  13. Alma

خسته نباشی واقعا
    شما به جای فلان قطعه پیکان میتونی قطعه پراید رو استفاده کنی
    اصلا این کجا و اون کجا باید دقیقا میکرویی که استفاده میکنید 8535 باشه در غیر این صورت کار نمیکنه اصلا
    توی این پروگرامر در صورتی که همه چی اوکی باشه وقتی که پروگرامر رو به پورت USB متصل میکنید باید LED های دیتای روی پروگرار اونهایی که وسط برد هستند باید دوبار چشمک بزنه
    EHSAN1082 از این پست تشکر کرده است.
  14. EHSAN1082

EHSAN1082 همکار

قربونت عزیزم :D:D:Dخو نمیشه قبول ___ اتفاقا ایطوری گفتین خوشحالم کردین و از چیزایی که میدونستم مطمین شدم _ نه ledهای دیتا چشمک نمیزنن اصلا و فقط آیسی ft232 شناخته شد و در اتمل وقتی کانککت میزنم فقط led پایین یعنی txd چشمک سریع میزنه و led کناریش یعنی rxd چشمک نمیزد که فهمیدم response درکار نیس _ اومدم پایه های rx , tx خود میکرو رو اتصال کوتاه کردم و دوباره اپلای زدم ک ایندفعه هردو led ورودی مدار چشمک زد و خیالم راحت شد ک هم آی سی رو درست زدم و هم مسیر سالمه و فردا ایشالا میکرو هم ردیفش میکنم و تست میکنم :rolleyes:_ میشه ی توضیح کوچیک برا جامپرهاش هم بدین ؟؟؟
    آخرین ویرایش: ‏15/5/20
  15. EHSAN1082

EHSAN1082 همکار

اینکه میکروت از نوع با پسوند L هست مشکلی نداره ؟؟؟ چون فیوز بیت ها روی high frequency فرکانس بالا یعنی 16 مگاهرتز تنظیم میشن و میکرو با این پسوند فقط تا 8 مگاهرتز را ساپورت میکنه !!!!
  16. Alma

لزوما L بودن میکرو عدم پشتیبانی از 16 مگ رو مشخص نمیکنه نهایتا برای این فرکانس گارنتی نشدن ولی کار میکنن
    EHSAN1082 از این پست تشکر کرده است.
  17. EHSAN1082

EHSAN1082 همکار

باسلام _ تشکر از این پست بسیار عالی _ بورد رو زدم و طبق دستور فیوزبیت ها و برنامه رو روی میکرو تنظیم کردم _ فعلا از پورت سریال استفاده کردم و از سرعت و یکی از مزایاش یعنی تشخیص شماره میکرو لذت بردم _ ایشالا از پورت موازی که استفاده کردم خبرشو میگذارم _ بازم ممنون
    Alma از این پست تشکر کرده است.

به اشتراک بگذارید