چند نکته کاربردی در تعمیر بردهای الکترونیک

چند نکته کاربردی در تعمیر بردهای الکترونیک:

۱- در همان ابتدا قبل از هر تغییری از طریق روش هایی مثل عکس گرفتن، یادداشت کردن شماره و نوع قطعات، شماره گذاری سیم ها و موارد مشابه وضعیت اولیه برد و اتصالات آن را ثبت کنید.

۲- به منظور پیدا کردن قطعات معیوب و یافتن هرگونه تغییر شکل و سیاه شدن و ترکیدگی و باد کردن قطعات، با دقت کافی به اجزای برد نگاه کنید و در صورت لزوم از ابزارهایی مانند ذره بین استفاده کنید.

۳- برد را بو کنید. بوی سوختگی می تواند نشان دهنده خرابی قطعات باشد.

۴- در دو سر خازن های با ظرفیت زیاد ممکن است علیرغم قطع تغذیه ولتاژهای بزرگی وجود داشته باشد. بنابراین در هنگام تعمیرات مراقب برق گرفتگی احتمالی یا آسیب دیدن ابزارهای اندازه گیری توسط این نوع خازن ها باشید و از مقاومت مناسب برای دشارژ چنین خازن هایی استفاده کنید.

۵- اگر برد سالمی مشابه با برد معیوب در دسترس است از آن به عنوان شاهد استفاده کنید و با قرار دادن مولتی متر در وضعیت های دیود و مقاومت و اندازه گیری بین نقاط مشابه در دو برد و مشاهده تفاوت های احتمالی سعی کنید قطعات معیوب را پیدا کنید.

۶- وجود اتصال کوتاه یا مقاومت پایین در قطعاتی که روی برد قرار دارند لزوما به معنای خرابی آنها نیست. چنانکه ممکن است دیود سالمی با یک سلف موازی باشد و به همین دلیل به ظاهر اتصال کوتاه باشد. اما در نقطه مقابل اگر مثلا در دو سر یک مقاومت که روی برد قرار دارد مقداری به مراتب بزرگتر توسط اهم متر قرانت شود یا اگر دیودی در جهت مستقیم هدایتی را نشان ندهد این می تواند نشان دهنده خرابی مقاومت یا دیود باشد.

۷- گاهی لازم است برای تست صحت ولتاژهای یک برد تنها به مولتی متر اکتفا نشود و شکل موج با اسیلوسکوپ مشاهده شود. زیرا در مواردی نوسانی روی ولتاژ سوار می شود که برای آشکار سازی آن باید از اسیلوسکوپ استفاده شود و مولتی متر در این وضعیت جوابگو نیست.

۸- اگر مدت زیادی از ساخت برد گذشته و احتمال پوک شدن قلع در آن وجود دارد، پین های قطعات مشکوک را دوباره لحیم کنید.

منبع:

@KnowledgePlus

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.