اثر دانینگ کروگر

اثر دانینگ-کروگر نوعی سوگیری شناختی در افراد غیرحرفه‌ای است که از توهم برتری رنج می‌برند و به اشتباه، توانایی‌شان را بسیار بیش از اندازهٔ واقعی ارزیابی می‌کنند.

مدیریت عملکرد و اثر دانینگ-کروگر

اثر دانینگ-کروگر(Dunning–Kruger effect) نوعی سوگیری شناختی در افراد غیرحرفه‌ای است که از توهم برتری رنج می‌برند و به اشتباه، توانایی‌شان را بسیار بیش از اندازهٔ واقعی ارزیابی می‌کنند. این جانبداری به ناتوانی فراشناختی افراد غیرحرفه‌ای در شناسایی ناتوانیشان نسبت داده می‌شود. این اثر یک جهت گیری شناختی است که در آن افرادی که در یک رشته خاص، تخصص چندانی ندارند، دچار نوعی توهم خود بزرگ بینی می شوند و میزان مهارت خود را بسیار از آنچه که واقعا هست ارزیابی می کنند و حتی خود را برتر از دیگران می پندارند. مشکل این افراد این است که عدم مهارت و دانش در آن زمینه باعث می شود که توانایی ارزیابی مهارت خود در آن زمینه را نداشته باشند و به اشتباه تصور می کنند که به درجه ای از تخصص رسیده اند.
البته وقتی این افراد در معرض آزمون و یا آموزش مهارت هایی که ندارند قرار می گیرند، به تدریج از این توهم خارج می شوند و به ضعف و کم دانشی خود پی می برند. برعکس، افراد خیلی حرفه‌ای، گرایش بیشتری به دست‌کم‌گرفتن شایستگی خود داشته و به نادرست تصور می‌کنند که کاری که برای‌شان آسان است، برای دیگران نیز آسان است.

این پدیده را می توان به طور ساده با نمودار فوق نمایش داد.

خلاصه اینکه، افراد کم دانش و مهارت، توانایی خود را بیشتر از واقعیت، و افراد ماهر و دانشمند، توانایی خود را کمتر از واقعیت تخمین می زنند. واضح است که مخصوصا حالت اول می تواند خطرناک باشد. زیرا افراد بر اساس توهم توانمندی خود ممکن است دست به کارهایی بزنند که عواقب پیش بینی نشده ای به دنبال بیاورد. با دانستن این جهت گیری شناختی شایع، بهتر می تواند از گزند آن در خودتان و اطرافیانتان اجتناب کنید.

این تحقیق در سال ۲۰۰۰ جایزه اسکار را برنده شده است.

در این تحقیق به افراد تحت آزمایش تکلیف‌های خاصی را ارائه دادند که حل مسائل منطقی، ریاضی، آنالیز، سؤالات گرامر یا سؤالاتی از قبیل اینکه فرضاً این طنز چقدر خنده آور بود و از آنها خواستند نتیجه عملکرد خود را در تست‌ها در قیاس با دیگر افراد هم‌گروه اعلام کنند.

نتایج به ۴ دهک تقسیم شد و حاکی از این بود که تمام افراد خود را در زمره ۵۰ درصد برتر به شمار آورده بودند!

در افکار پیشینگان:
بوعلی سینا:
تا بدان جا رسید دانش من که بدانم همی نادانم

هفت اورنگ- جامی:
شاخ بی میوه کشد سر به قیام شاخ پر میوه شود خم به سلام

امام فخر رازی
آن‌کس که بداند و بداند که بداند اسب خرد از گنبد گردون بجهاند
آن‌کس که بداند و نداند که بداند بیدار کنندش که بسی خفته نماند
آن‌کس که نداند و بداند که نداند لنگان خرک خویش به منزل برساند
آن‌کس که نداند و نداند که نداند در جهل مرکب ابدالدهر بماند
آن کس که نداند و نخواهد که بداند حیف است چنین جانوری زنده بماند!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.